Skandinaviškas dizainas – gamtos šauksmas namų erdvėje

0
1675

Atšiaurios gamtos sąlygos ir jos garbinimu grįstas tikėjimas paliko pėdsaką Skandinavijos namų interjere. Danijos, Islandijos, Suomijos, Švedijos ir Norvegijos namų buitis bei dizainas susiformavo šių pamatinių vertybių – religijos ir meilės gamtai – pagrindu. Domimės, kas iki šios dienos būdinga Šiaurės šalių būstams.

Skandinavai, tiek gamindami baldus, tiek juos pirkdami, renkasi natūralias medžiagas. To priežastis – pagoniškos gyventojų šaknys. Kaip žinia, ši religija buvo sudievinusi gamtą, ragino jai melstis ir aukoti. Mainais iš gamtos imtos visos jos gėrybės. Tad ir namų statybai bei baldų gamybai naudota mediena ir kitos tikros medžiagos. Šios tradicijos stengiamasi laikytis ir šiandien, nors dalis namų ūkių ir perėjo prie dirbtinių medžiagų baldų.

Šiaurės šalių gyventojai renkasi daugiafunkcius daiktus, taupančius vietą mažuose butuose. Todėl svečiuose pas norvegą rasite kompaktiškas spintas bei daiktų dėžes, išskleidžiamas lovas ir stalus. Šie baldai papildomą vietą užima tik tada, kai jų prireikia. O iki tol jie palieka laisvą erdvę buto šeimininkui ir svečiams. Tokiu būdu net ir nedidelis butas tampa erdviu kampeliu tiek poilsiui, tiek pobūviams.

mobing-696x364

Nuolatinis saulės trūkumas taip pat kompensuojamas namų interjere. Šviesios spalvos – balta, rusva, kreminė ir kt. – vizualiai padidina buto ar namo vidinę aplinką. Siekiama, kad spalvų gama primintų natūralią erdvę, siejamą su vandeniu, smėliu, medžiais bei dangumi.  Be to, pasirenkami dideli langai bei perregimomis užuolaidos: taip  į namus patenka saulės spindulių žaismas.

Atėjus vakarui nuo tamsos ginamasi  šviestuvų ir toršerų gausa. Tamsiomis ir niūriomis dienomis jie įjungiami ir dienos metu. Žinoma, toršerai neatstoja saulės šviesos, bet darganos metu leidžia sukurti jaukią aplinką. Taip skandinavai išvengia nuolatinės prieblandos ir prastos nuotaikos.

Skandinaviškas dizainas pabrėžia rankų darbo svarbą. Todėl norvegų ir kitų Šiaurės šalių gyventojų namuose gausu tokių dirbinių. Mažytės popierinės gėlės, spalvingi kilimėliai, nertos lovatiesės, staltiesės ir servetėlės – visa tai vietinių auksarankių darbas. Šie dirbiniai puošia skandinavų namus ir tuo pačiu palaiko rankų darbo meistrus. Taip sukuriamas gėris ir grožis viename. Nuostabu, tiesa? :)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY