Ką reiškia: fødselsnummer, lønnslipp, forbrukslån? Finansiniai terminai (ŽODYNĖLIS)

0
3965

Kaip nepasimesti “popierizme” ir techninių terminų gausoje bandant gauti paskolą? Kuo skiriasi asmens kodai ir kam reikalingas lønnslipp? Mūsų naujame straipsnių cikle mėginsime išsiaiškinti pagrindines sąvokas susijusias su finansais.
Norvegijoje taip pat kaip ir Lietuvoje yra kelios paskolų rūšys: vartojimo, būsto, automobilio arba verslo paskola. Pirmoje finansinio žodynėlio dalyje aptarsime vartojimo paskolos terminus.

Forbrukslån – vartojimo kreditas, tai paskola, kuri gali būti suteikta bet kokiam tikslui be papildomų finansinių garantijų pvz. buto, automobilio ar kito turto užstato. Paskola pasižymi palankiomis palūkanų normomis ir trumpu jos suteikimo procesu.

Dažniausiai asmenys norintys gauti vartojimo kreditą, turi būti vyresni nei 20 metų ir uždirbti bent 200 000 kronų bruto per metus. Svarbu turėti registruotą gyventojų registre (folkeregisteret) adresą ir pastovų asmens kodą.

i: Vartojimo paskolų sumos prasideda nuo 10 000 kronų ir siekia net iki 500 000 kronų. Suma tarp kitko priklauso nuo darbo pas tą patį darbdavį laikotarpio, atlyginimo dydžio ir gyvenimo Norvegijoje trukmės.

Piliečių identifikavimui Norvegijoje naudojami asmens kodai: D-nummer arba fødselsnummer. Jais naudojamasi kontaktuose su valdžios institucijomis. Jų taip pat prireiks banko sąskaitos Norvegijoje atidarymo metu.

Fødselsnummer – pastovus asmens kodas. Jis yra būtinas norint gauti paskolą Norvegijoje. Pastovų asmens kodą gali gauti asmenys, kurie gyvena Norvegijoje ilgiau nei pusę metų. Tai yra pakankamai ilgas laikotarpis nuolatinio rezidento Norvegijoje statuso gavimui. Po pastovaus asmens kodo suteikimo nustojama naudotis D-numeriu. Asmens kodas susideda iš 11 skaitmenų. Pirmieji šeši skaitmenys nurodo gimimo datą.

D-numeris – laikinas asmens kodas, kuris susideda iš 11 skaitmenų kodo būtino kontaktuose su norvegiškomis valdžios institucijomis ir bankais. Skiriamas asmenims neturintiems nuolatinės gyvenamosios vietos Norvegijoje bei kietinantiems likti šalyje trumpiau nei šešis mėnesius. Šitas asmens kodas nesuteikia galimybės gauti paskolą Norvegijoje.

Norėdami gauti pastovų asmens kodą Europos Sąjungos piliečiai pirmiausia turi registruotis policijoje. Po to reikia pateikti prašymą dėl mokesčių kortelės ir registruoti atvykimą į Norvegiją.

i: D-numeris yra sudarytas tokiu pat būdu kaip pastovus asmens kodas, tačiau pirmasis skaitmuo padidėja 4.
InTheMiddleOfArticle
Vartojimo paskolai gauti reikalingi dokumentai patvirtinantys legalias pajamas ir pastovus darbo kontraktas. Pajamų Norvegijoje patvirtinimui prireiks Skatteetaten išduoto Skattemelding išankstinės mokesčių deklaracijos už praeitus metus.

Skattemelding – išankstinė mokesčių deklaracija, kurią asmenys dirbantys Norvegijoje gauna balandžio mėnesį iš mokesčių inspekcijos. Joje yra nurodytas praeitų metų pajamų, skolų ir turto sąrašas.

Lønnslipp – algalapis gautas iš darbdavio kartu su atlyginimu. Tai yra kvitas rodantis darbo užmokestį ir atskaičiuotą mokestį. Algalapiai tai dokumentai rodantys, kiek buvo sumokėta mokesčių ir todėl verta juos saugoti.

Būtent lønnslipp ir skattemelding dokumentų pagrindu bankai nustato kliento kreditingumą. Tačiau, kai kyla abejonių dėl pajamų dydžio, bankai gali pareikalauti darbo sutarties ir patikrinti pareiškime dėl kredito pateiktus duomenis.

BankID – elektroninė asmens “tapatybės kortelė”, kuri leidžia greitą identifikavimą ir pasirašinėjimą el. būdu. Jos dėka galime nuotoliniu būdu tvarkyti daugumą finansinių ir administracinių reikalų. Turint BankID neteks laukti popierinės sutarties iš banko – sutartį patvirtiname el. būdu.

Refinansiering – paskolų konsolidavimas. Kelių finansinių įsipareigojimų atveju yra galimybė juos grąžinti palankesnėmis sąlygomis (pvz. mokant mažesnes palūkanas) naujos paskolos dėka.

Šaltiniai: skatteetaten.no, nyinorge.no, pengenytt.no, finanssans.no, dnb.no

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY