Elektromobiliai Norvegijoje

0
2494

Elektromobiliai Norvegijoje

Viena iš užsienio spaudos mėgstamų „norvegiškų“ temų – nuolat augantis elektromobilių parkas šalyje. Ši tema ne be reikalo sulaukia tiek dėmesio – Norvegija yra daugiausiai elektromobilių turinti valstybė, jei kiekį skaičiuosime atsižvelgiant į gyventojų skaičių.  Vien 2016 m. nuo sausio iki kovo mėn. įregistruota daugiau nei 11 trūkstančių elektrinių ir hibridinių automobilių, kurie sudaro maždaug penktadalį visų registruotų automobilių. Nors norvegams ir rūpi aplinkosauga, tai nėra vienintelė priežastis tokių automobilių pirkimui. Svarbų vaidmenį vaidina ir vyriausybės pinigai, kitaip sakant – parama, kuri vyriausybei kainavo tūkstančius kronų už automobilį, tačiau gyventojams leido dar praėjusiame dešimtmetyje pirkti ekologiškas transporto priemones.

Vyriausybės parama

Subsidijos, skirtos paskatinti mažiau teršiančio kelionės būdo pasirinkimą ir sumažinti CO2 išmetimą, leido norvegams įsigyti ekologiškus automobilius pigiau. Pavyzdžiui, vienas populiariausių elektromobilių, Nissan Leaf, Norvegijoje kainavo apie 240 tūkst. kronų (apie 25 tūkst. eurų) ir su tokia kaina jau galėjo konkuruoti su kitais, benzinu varomais automobiliais. Negana to, vairuotojai, atvykstantys į Oslą iš priemiesčių, kasmet sutaupo apie 10 tūkst. kronų (apie 1000€), nes neturi mokėti kelių mokesčių ir gali džiaugtis nemokamu parkavimu. Norvegijos parlamento iškeltas tikslas šalyje turėti 50 tūkst. elektromobilių buvo įvykdytas trimis metais anksčiau, nei numatyta, nes jau 2015-ųjų balandį šalies keliais riedėjo apie 70 tūkst. elektromobilių. Vis dėlto, daugybė norvegų naudoja elektra varomus automobilius kaip papildomą transporto priemonę, skirtą trumpoms išvykoms, o ilgesniems atstumams įveikti renkasi tradicinius, benzinu varomus automobilius.

„Žaliausi“ elektromobiliai

Nuo 1990 metų vyriausybė įvairiais būdais skatino ekologišką transportą, pavyzdžiui, pašalino muitų ir importo mokesčius, skyrė išimtis PVM, sumažino kasmetinį kelių mokestį, o vėliau jį ir panaikino, suteikė teisę nemokamai parkuoti automobilį mieste, leido važiuoti autobusų juosta ir pan. Norvegijos elektromobilių parkas yra vienas švariausių pasaulyje, nes didelė dalis elektros energijos gaunama iš hidroelektrinių. Tuo tarpu kitose šalyse elektromobiliai gali sumažinti užterštumą išmetamosiomis dujomis, tačiau dažnai jiems naudojama elektra būna generuota iš aplinką teršiančių šaltinių.

Ateitis

Pastebima tendencija, kad gamintojai nuo visiškai elektra varomų automobilių pereina prie hibridinių. Tai norvegus privertė galvoti apie jau įsigytų automobilių vertę ateityje. Kita vertus, elektromobiliai vis dar gerai perkami, todėl daug kas priklauso nuo to, ar Norvegijos vyriausybė ir toliau rems jų įsigijimą, kai šiais metais pasibaigs paramos programa. Kad ir ką nuspręstų vyriausybė, Norvegija šiuo metu yra ekologiško transporto lyderė ne tik Europoje, bet ir pasaulyje, galinti perteikti savo patirtį ir kitoms valstybėms.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY